« Kolovoz 2022 »

Eratostenov eksperiment
Autor: Ana-Marija Trevižan Vujčić, 28. 3. 2022.

Eratostenov eksperiment

Po prvi puta u sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta naša škola sudjelovala je u Eratostenovom eksperimentu koji se održava u ožujku.

Pogledajte što smo otkrili pomoću Eratostenovog eksperimenta!

Ovo je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. Eksperiment se diljem svijeta proveo 21. ožujka 2022. godine.

U sklopu eksperimenta učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći obični štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja. Naši vrijedni učenici 8. b razreda eksperiment su proveli 21. ožujka 2022. godine u 12:03h.

Prvi korak bio je mjerenje duljine sjene štapa čija je visina 1 metar. Uzimajući prosječnu vrijednost nekoliko različitih mjerenja dobili smo duljinu sjene od 0.94 metra.

Drugi korak bio je na papiru nacrtati sličan pravokutni trokut s katetama duljina 1 decimetar i 0.94 decimetra, a potom kutomjerom izmjeriti kut upada sunčevih zraka. Mjerenjem smo odredili veličinu kuta upada sunčevih zraka na mjestu na kojem smo mjerili duljinu sjene štapa i ona iznosi 44°.

Treći korak bio je izračunati opseg zemlje primjenjujući sličnost, tj. koristeći formulu: udaljenost našeg mjesta od ekvatora * 360° / kut upada sunčevih zraka. Na ovaj način smo izračunali kako opseg Zemlje iznosi 40 172 km.

Eksperiment se, osim sa zamišljenom školom na ekvatoru (kako smo prethodno i izračunali) provodi i sa školama koje se nalaze na istim meridijanima. Tako se naša škola povezala sa školom ZS v Jemnici koja je u Češkoj Republici. Stoga smo još jednom izračunali opseg zemlje primjenjujući sličnost, tj. koristeći formulu: razlika udaljenosti naših škola * 360° / razlika kutova upada sunčevih zraka naših mjerenja. Na ovaj način smo izračunali kako opseg Zemlje iznosi 39 600 km.

Konačno, nakon provedenog eksperimenta rezultate naših mjerenja evidentirali smo na službenoj stranici http://eratosthenes.ea.gr/content/experiment.

Ivona Rogošić